Bu Blogda Ara

7 Şubat 2015 Cumartesi

Ses Dergisi Yazıları (Ocak 2015)

1969 yılının Ocak sayısına bir göz atacağız bu ay. Zira o yılın 29 Ocak’ın da dünyaya gelmişim ben de. Bu vesileyle derginin kapağında Türkan Şoray’ın Kleopatra saçları ve kırmızı karanfiliyle yılbaşı ağacı önünde verdiği nefis pozu da bilmeyenler görsün, bilenler tekrar hatırlasın istedim.


Yılbaşı sayısında, geride kalan yılın 4 dev ismini belirlemiş dergi. Yabancılarda Tom Jones ve Mary Hopkin, Türklerde ise Ajda Pekkan ve Berkant olmuş seçilenler. Sahiden de 1968 yılında Tom Jones “Delilah” ile, Mary Hopkin de “Those Were The Days” ile tüm dünyayı sallamıştı. Berkant deseniz, 1967’de plağa okuduğu “Samanyolu”, sadece ‘68’in değil, tüm zamanların en popüler Türkçe şarkısı olmaya adaydı ki öyle de oldu. 


Peki Ajda Pekkan? Bakın ne yazmışlar dergide onun için: “1968 yılında Ajda Pekkan, bugüne kadar hiçbir kadın şarkıcının erişemediği bir noktaya çıktı. Festivaller, dedikodular ve plaklar, onu 1968’in yıldızı yaptı.” Tabii yılbaşı sayısı olunca da haberi Ajda’nın bir hemşire edasıyla sus işareti yapan “Noel Anne” fotoğrafı süslemiş.


TÜRKAN ŞORAY

Ses’in 1 Ocak 1969 tarihli sayısına kapak kızı olan Türkan Şoray, iç sayfalarda da hayranlarının telefonla sorduğu soruları yanıtladığı bir tele-röportajla konuk olmuş dergiye. İşte birkaç soru-cevap:


“Leyla Şaşmaz (17, ev kızı): Türkan ablacığım nasıl saçtan hoşlanıyorsunuz, şu anda saçınız nasıl? 

CEVAP: Filmlerimde umumiyetle omuzlarıma dökülen saçla oynarım. Özel hayatımda ise topuz yaparım. Şu anda da topuz mesela.


Ümit Doğrusal (20, manken): Türkan Hanım hangi tırnak cilasını kullanıyorsunuz? 

CEVAP: Cutex 17, leylak rengi.


Nursen Alpay (17, öğrenci): Kardeşinizi kıskanıyor musunuz? Rüçhan Adlı ile ilginizin derecesi nedir? 

CEVAP: Kardeşim o benim. Niye kıskanayım? Rüçhan Bey herkesin bildiği gibi eski bir arkadaşımdır. Münasebetlerimiz devam etmektedir.


Necla Soylu (26, ev kadını): En çok nerenizi beğeniyorsunuz? CEVAP: Hiçbir yerimi!”

ZEKİ MÜREN

 

Zeki Müren ilk defa Ses’e açıklamış. 1969’da nişanlanıyormuş! Habere göre muhabir Zeki Müren’i epeyce köşeye sıkıştırmış ama ne dediyse bir türlü nişanlanacağı kızın kim olduğunu öğrenememiş. Ama ipuçlarını almış neyse ki. 

Haber şöyle devam ediyor: “İsmi (A) harfiyle başlayan, soyadının dördüncü harfi (E) olan bir genç kız bu… 23 yaşında. Ankara’da oturuyor. Halen bir fakültenin son sınıfında öğrenci. Zeki Müren’le 6 yıl önce tanışmışlar. Muntazaman her gün Ankara’dan mektup geliyor, aynı gün cevabı Ankara’ya postalanıyor.”


Kim bilir bu haberi okuyan kaç genç kız, o Ankaralı kızın yerinde olmak istedi o günlerde. Kim bilir kimdi, kimin nesiydi. Ya da sahiden var mıydı acaba böyle bir kız? Nereden bilelim. Biz Zeki Müren’le röportajı yapan Erman Şener’in yalancısıyız. 

MÜZİK GÜNDEMİ OCAK 2015

GAZİNOLAR GERİ GELİR Mİ?


Yaklaşık üç aydır üzerinde çalıştığımız belgeselin ilk bölümü, siz bu dergiyi elinize aldığınızda ekranda yayınlanmış olacak. NTV’de Handan Özsoy ve Suat Kavukluoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği, Hakan Eren’in ve benim danışmanlığını yaptığımız, ayrıca benim metinlerini de kaleme aldığım Söz ve Müzik belgeselinin 8 bölümden oluşan ilk sezonunda popüler müzik tarihindeki unutulmaz söz yazarı-besteci ve şarkıcı ortaklıklarını ekrana getirmiştik. Bir hayli de ilgi görmüştü. Ardından bir de Müslüm Gürses özel bölümü yapmıştık. Bu defa ise izleyicileri popüler müziğin en ihtişamlı zamanlarına, gazinolara götürüyor ve assolistleri anlatıyoruz.


Gazinolar bir daha geri gelir mi? Hiç sanmıyorum. 2000’lerin başından beri bu konuda yapılan denemeler genellikle hüsranla sonuçlandı. Çünkü artık ne o eski assolistler kaldı, ne de o eski dinleyiciler. Her şeyden önce o adap kalmadı artık. Düşünsenize, Zeki Müren sahneye çıktığında garsonlar servis yapmayı, salondaki seyircilerse yemek yemeyi keser, çıt çıkarmazlarmış. O ağır eserler, o saz heyetleri, o muazzam alaturka repertuarına sahip assolistler büyük bir saygıyla dinlenir, alkışlanırmış. Şimdilerde eğlence yerlerine gidenlerin tek derdi eğlenmek, göbek atmak oluyor. Zaten müzik dinlemek isteseniz bile “Emel’e gidelim, Gönül’e gidelim, Muazzez’e gidelim,” diye evden çıkıp gideceğiniz solist mi kaldı Allah aşkınıza? Kime gideceksiniz?


Gerçekten çok güzel günlermiş. O günleri uzun uzun araştırınca, okuyunca, o solistlerin plaklarını tekrar tekrar dinleyince bir kez daha anlıyor insan. Zaman içerisinde yitirdiğimiz pek çok değer gibi, gazinolar ve gazino kültürü de ne yazık ki tarih oldu artık.

Meraklısına not: NTV’de Söz ve Müzik belgeseli 6 hafta boyunca ekranda olacak. 


POP MÜZİKTE KADIN DAYANIŞMASI

Müzikal ortaklıkların aşk ilişkisi ile birlikte yürümesi bir parça riskli bir şey. Aşk bitince ortaklık da bitiyor çünkü. Bu durum çoğu zaman kimsenin hayrına olmuyor ama bazen de tam aksine, iyi sonuçlar doğurabiliyor. Sertab Erener ve Demir Demirkan bunun son örneği oldu. Ben tıpkı Hande Yener – Sinan Akçıl ortaklığının bitişinden sonra Hande’nin silkinip kendine gelmesi gibi, Demir Demirkan’dan ayrılan Sertab Erener’in de bu saatten sonra müzik kariyerine daha iddialı devam edeceğini düşünüyorum.


Demirkan ve Erener’in en verimli zamanları 2003’deki Eurovision başarısına kadar olan dönemdi. O da zirve oldu zaten. Sonrasında takındıkları o asude halleri, o minimalistlikleri, ermişlikleri filan, Erener’in müziğine ve piyasadaki duruşuna genellikle sıkıcılık olarak yansıdı. Zaten Sertab’ı  o süreçte toparlayan da Demirkan’ın değil, Soner Sarıkabadayı’nın şarkıları oldu. Yazılanlar doğruysa, Sertab Erener yeni albümü için Yıldız Tilbe ile çalışacakmış. İşte buna ters köşe denir. Kesinlikle heyecan verici bir ortaklık olacak bu. Bekleyip görelim; zaman ne gösterecek.


Sektördeki bir başka kadın dayanışması da Ziynet Sali ve Sıla ortaklığında kendini gösterecek bu yıl. Sali daha önce de Sıla şarkıları söylemişti ama bu defa yeni albümünü tamamen Sıla’ya emanet etmiş diyorlar. Nitekim yılbaşından önce servis edilen “Bugün Adım Leyla” adlı yeni şarkı çok beğenildi. 


Sıla da tıpkı Yıldız Tilbe gibi çok baskın karakteristiği olan bir şarkıcı ve şarkı yazarı. Sertab Erener gibi kendi yolunu çoktan bulmuş bir şarkıcının Yıldız Tilbe şarkıları söylese bile, ona öykünerek söylemeyeceği çok açık. Ancak Ziynet Sali’nin daha önce seslendirdiği Sıla şarkılarında ondan etkilendiği çok hissediliyordu. Bu engeli aşabilirse, Ziynet Sali’nin Sıla şarkılarıyla kariyerine ivme kazandırması sürpriz olmaz.


KONSERLER, FESTİVALLER

Zaten memlekette doğru dürüst ne konser salonu kaldı, ne de konser organizasyonu. Yazları en azından üniversite festivalleriydi, açık hava konserleriydi derken biraz hareketleniyor müzik dünyası ama kış aylarında neredeyse uykuya yatıyor. Küçük konser mekânlarında tek gecelik programlar, yarı dolu yarı boş salonlarda devam ederken, İstanbul’da Bostancı Gösteri Merkezi, Zorlu Center PSM, TİM gibi birkaç konser salonu da olmasa, halimiz harap.


Yılın ilk önemli etkinliği Uludağ’da yapılacak olan Arçelik Winterfest. 18-22 Ocak, 25-29 Ocak ve 8-12 Şubat tarihlerinde üç dönem olarak yapılacak festival, Ocak-Şubat aylarında yolu Uludağ’a düşeceklere güzel günler yaşatacağa benziyor. Ozan Doğulu, İrem Derici, Ece Seçkin, Arto, Gülşen, Serdar Ortaç, Dj Pete Galinas, Qubicon, Akcent ve Funkerman bu seneki festivalin konukları.


Gazinolardan bahsederken, eski assolistlerin yerine yenilerinin gelmediğini söylemiştim. Eskilerse eskisi kadar faal değiller ne yazık. Yine de ara ara onları dinleme, izleme şansımız oluyor. Geçtiğimiz ay İstanbul Bostancı Gösteri Merkezinde bir konser veren Emel Sayın, 17 Ocak’ta Ankara’da, MEB Şura Salonunda dinleyicilerinin karşısına çıkıyor mesela. Sayın’ı Günay geceleri dışında, böylesi halk konserlerinde de görebilmek sevindirici.


Türkiye’nin dünya çapında tanınan sayılı müzisyenlerinden biri olan Fazıl Say, doğum günü olan 14 Ocak’ta İstanbul Kültür Üniversitesi içerisinde yer alan Akıngüç Oditoryumunda özel bir konser veriyor. 


Farklı müzik deneyimlerine açık olanlar içinse Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri kapsamında Türkiye’ye gelecek olan İranlı müzisyen Mohsen Namjoo’nun konserini önerebilirim. Namjoo, 28 Ocak’ta Ankara Congresium’da, 30 Ocak’ta ise İstanbul Kongre Merkezinde vereceği iki konserle Türkiyeli dinleyicileriyle buluşacak. 30 Ocak tarihinde bir başka enteresan alternatif de Suriyeli müzisyen Omar Souleyman’ın Babylon’da vereceği konser.


Dünyaca ünlü opera yıldızı Placido Domingo’yu da unutmamak lazım. Meraklıları, 19 Ocak tarihinde Ülker Sports Arena’da Domingo’yu izleyebilir. 

ARALIK 2014

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder